Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Turistické lokality
         Historicky zajímavé

        Ostrov Lamu
         Ostrovy v okolí Lamu
        Mombasa a okolí
        Kilifi a okolí
        Malindi
        Ruiny Gedi
        Kariandusi
        Thimlich Ohinga
        Hyrax Hill
        Olorgasailie
        Národní park Sibiloi
        Jumba la Mtwana
        Památky UNESCO

Keňa - Ostrovy v okolí Lamu

Dalšími navštěvovanými ostrovy jsou Manda, Paté a Kiwayu. K osídlení těchto ostrovů došlo už v 7. a 8. století, kdy arabští obchodníci poprvé přistáli u těchto břehů, ačkoli za objevitele jsou považováni Portugalci a omanští Arabové. Ruiny svahilských staveb byly nalezeny na ostrovech Paté a Manda, zatímco Kiwayu je součástí mořské rezervace Kiunga Marine Reserve.


Ostrov Manda
Tento ostrov je situován severně od Lamu. Má přibližně stejnou rozlohu jako ostrov Lamu. Naprostý nedostatek pitné vody však způsobil, že je téměř neobydlený. Asi pětinu ostrova tvoří písčité duny a rozlehlá křoviska. Další tři pětiny pak zabírají mangrovníkové porosty a bažinaté zátoky.
Návštěvníky sem přivádí skutečnost, že na ostrově se nachází hlavní letiště celého souostroví a také významná archeologická památka – ruiny starobylého města Takwa.
Ruiny Takwa jsou zbytky svahilského města, jehož předpokládaná doba rozkvětu byla v 15. až 17.století a počet obyvatel zřejmě kolem třech tisíc. Město bylo obyvateli z neznámých důvodů zřejmě ve velkém spěchu opuštěno. Ruiny se skládají ze zbytků zdi, která obklopovala město, asi 100 domů a mešity. Domy byly postaveny směrem k Mekce stejně jako hlavní ulice na konci s mešitou. Mimo městské hradby stojí pilířová hrobka, které je přičítána kouzelná moc v přivolávání deště. Ruiny mají sugestivní atmosféru a jsou častým cílem výletů na plachetnicích.

Ostrov Paté
Ostrov se nachází asi 20 km severovýchodně od Lamu a je asi třikrát větší než ostrov Lamu. Mělký kanál jej rozděluje na dvě části.
Najdeme zde mnoho historických míst včetně města Paté, Siyu, Mtangawanda a Faza. Žijí tu většinou rybáři nebo dřevorubci, kteří kácejí bohaté mangrovníkové porosty. Pěstuje se zde také tabák, který kdysi na ostrov přivezli Portugalci.
Tento ostrov je daleko méně navštěvován, především díky obtížnější dostupnosti. Má však rozhodně co nabídnout.


Paté
Toto městečko kdysi bývalo důležitým obchodním a kulturním centrem. Na rozdíl od Lamu není město tak „reprezentativní“. Domy jsou totiž vesměs vybudovány ze sušeného bahna a korálů a působí více než neupraveně. Ulice jsou rovněž pouze z udusané zeminy a samozřejmě tu neexistuje žádná automobilová doprava ani elektřina.
Nenajdete tu ani žádné ubytovací zařízení, pouze v soukromí. Pokud se sem vydáte, vezměte si rozhodně zásobu vody.
Ruiny Nabahani za městem však rozhodně stojí za návštěvu. Jsou poměrně rozsáhlé a zahrnují zdi, hrobky, mešity i domy. Určitě stojí za prozkoumání, i když nikdy nebyly jako řádně archeologické naleziště odkryté či upravené. Místní farmáři s oblibou pěstují v těchto ruinách tabák a značně tím narušují zdi. Zajímavé jsou zejména zbytky výstavné mešity a portugalského domu. Pokud obdivujete práci archeologů a toužíte objevovat pozůstatky dávné minulosti, jsou ruiny pro vás tím pravým místem.
Pozor však na moskyty, je třeba se před nimi chránit, protože se zde vyskytují vzhledem k bažinatému povrchu ostrova ve velmi hojném počtu!


Siyu
Základní kámen tohoto kamenného malého městečka byl položen někdy v 15.století. Později se stalo centrem islámské vzdělanosti a předpokládá se, že v 17. a 18.století patřilo k důležitým kulturním střediskům. Islámští vzdělanci se zde věnovali především výrobě knih, jejich přepisování a výtvarné úpravě. Dařilo se zde i řemeslům. Z místních řemeslných výrobků se proslavily především nádherně vyřezávané dveře a nejlepší kožené sandály.
Zatímco na počátku 19. století zde žilo přes 30 000 lidí, v současné době zde žije méně než 4 000 obyvatel a část města tvoří neobydlené starodávné ruiny. Malý záliv odděluje obytnou část města od pevnosti, jejíž vystavění zřejmě spadá do poloviny 19.století, kdy bylo město okupováno vojsky zanzibarského sultána.Impozantní budova pevnosti byla zčásti opravena.
Asi hodinu cesty od Siyu se opět můžete pokochat památkami vystavěnými původní osadníky. Jedná se o ruiny města Shanga starého minimálně 1 000 let. Tým archeologů zde v roce 1980 začal odkrývat impozantní zbytky města. Byly objeveny budovy ze 13. a 14.století, ale také mnoho artefaktů, které pocházejí z 8. a 9.století. Jsou zde pilířové hrobky, velká mešita, menší mešita a asi 130 domů. Celé město bylo obehnáno zdmi s 5 vstupními branami a mimo město byl nalezen hřbitov s asi 300 hrobkami. Dodnes není jasné, proč bylo ve 14. století město opuštěno.
Jedná se o místo, které rozhodně stojí zato navštívit, protože má neuvěřitelnou atmosféru. Bohužel bujná vegetace svádí vítězný boj o ruiny, proto postupujte opatrně, dávejte pozor na hady a raději si vezměte průvodce, který se tu vyzná.


Faza
Městečko Faza má zatím velmi pestrou historii. Ve 13.století bylo zničeno obyvateli Paté a znovu vystavěno v 16.století. V roce 1586 však přišli Portugalci a město bylo opět srovnáno se zemí kvůli kolaboraci obyvatel s tureckým loďstvem Amira Ali Bey. Později bylo opět vystavěno a osadníci přesunuli svou loajalitu k Portugalcům při jejich pokusech podmanit si Paté v 17.století. V 18.a 19.století postupně ztrácí svůj vliv a upadá v zapomnění. V roce 1990 ho velmi poničil rozsáhlý požár.
Městečko neoplývá na rozdíl od ostatních jmenovaných tak významnými historickými památkami, ale zato má nejvýznamnější postavení na ostrově. Najdete tu poštu, policejní stanici a dokonce i sanitku, která je zřejmě jediným automobilem na celém ostrově.
Zajímavou památkou města je mešita Kunjanja v zálivu vedle oblastního velitelství v blízkosti kotviště převozních lodí. Přestože velká část stavby je v katastrofálním stavu, najdete zde překrásně vyřezávaný výklenek obrácený k Mekce a několik arabských nápisů nade dveřmi. Mimo město se nachází hrobka velitele vojsk zanzibarského sultána Amira Hamada, který byl zabit v roce 1844 ve válečném tažení proti Paté a Siyu.


Ostrov Kiwaiyu
Tento velmi málo obydlený ostrov se nachází nedaleko Paté, nejlépe dosažitelný je z Fazy. Nabízí potápění v Národní mořské rezervaci Kiunga, takže patří spíše do sportovně zajímavých lokalit.Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy