Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Turistické lokality
         Historicky zajímavé

        Ostrov Lamu
        Ostrovy v okolí Lamu
         Mombasa a okolí
        Kilifi a okolí
        Malindi
        Ruiny Gedi
        Kariandusi
        Thimlich Ohinga
        Hyrax Hill
        Olorgasailie
        Národní park Sibiloi
        Jumba la Mtwana
        Památky UNESCO

Keňa - Mombasa a okolí

Keňa - MombasaMombasa je druhým největším městem Keni a největším přístavem na celém východoafrickém pobřeží. Zároveň město patří k místům s nejstarším osídlením ve východní Africe. Žije zde asi půl milionu lidí, z čehož přibližně 70% tvoří Afričané, zbytek Asiaté a malá menšina Evropanů.
Město se rozkládá na ostrově v zálivu hluboko zakousnutém do pobřeží Indického oceánu. S pevninou ostrov spojují silnice a také železnice vedoucí po hrázi nad mořem, ale pouze na západě a severu. Z jižní strany ostrova je jedinou možností dostat se na pevninu přívoz.
Doky přístavu Kilindini, které zabírají skoro celou západní část ostrova, zásobují nejen Keňu, ale také Ugandu, Rwandu, Burundi a východní Kongo (Zair). Nachází se zde také jedna z největších rafinérií ropy v celé východní Africe. Z tohoto výčtu je zřejmé, že Mombasa rozhodně není pouhým plážovým rekreačním letoviskem, ale také průmyslovým městem s bohatou tradicí a zajímavými historickými památkami. Mimochodem, pláž zde nenajdete žádnou, musíte se za ní vydat z ostrova až na pevninské pobřeží.
Mombasa se stále rozrůstá, ale přesto zde najdete jen velmi malé množství výškových budov. Díky svému poklidnějšímu a méně uspěchanému městskému životu je Mombasa lepším místem pro relaxaci a odpočinek než Nairobi. Navíc nabízí spoustu možností vyžití pro milovníky historie, sportů, prosluněných pláží, ale i rušného nočního života. Staré město, mezi obrovskou portugalskou pevností Fort Jesus a přístavem arabských plachetnic, určitě stojí za návštěvu.
Příjemná je i skutečnost, že sociální rozdíly tady nejsou tak obrovské jako v Nairobi a nenajdete tu chudinské čtvrti, kde by lidé žili v tak nedůstojných podmínkách. I kriminalita zde dosahuje proti Nairobi daleko nižší úrovně.


Keňa - MombasaKeňa - Mombasa
Historie, památky a zajímavá místa
Ve 12.století byla Mombasa popisována arabskými kronikáři jako malé město a sídlo krále Zenjů (arabský výraz pro černé Afričany). Později se stala důležitou osadou a zůstala jí až do příchodu Portugalců na počátku 16.století. S cílem zničit arabský monopol na obchodování v Indickém oceánu (především s kořením) zaútočili v roce 1505 Portugalci pod vedením Doma Francisca de Almeidy na Mombasu. Pouhý den a půl stačil útočníkům na to, aby dokázali vyplenit bohaté město až vypálit ho až do základů. Se zemí byl srovnán i královský palác.
Město bylo velmi rychle znovu vystavěno a získalo zpátky i ztracené pozice v obchodování. Mír však netrval dlouho.V roce 1528 přijíždí k východoafrickým břehům portugalská flotila pod vedením Nuňa da Cunha. Nestihli jihozápadní monzun, který by je dopravil až k indickému pobřeží, a tak je tedy flotila donucena porozhlédnout se po dočasném útočišti. Posádka se tedy usadila ve městě, ale kvůli nemocem a neustálým šarvátkám se nakonec po několika měsících rozhodla odplout do Indie. Nově postavená Mombasa byla opět celá vypálena a stejný osud ji potkal do konce 16. století ještě dvakrát.
Další pokus Portugalců o získání trvalého vlivu na východoafrickém pobřeží byl předznamenán vybudováním pevnosti Fort Jesus v roce 1593, která od té doby hrála významnou roli v dějinách města. Velmi často měnila svoji posádku, podle toho, kdo byl právě u moci a kontroloval vjezd do přístavu. V roce 1631 byla celá posádka v pevnosti vyvražděna místními obyvateli při povstání.
Vládce Mombasy se rozhodl, že další odpor je zbytečný, zmenšil město vypálením některých částí a vykácel všechny ovocné stromy a palmy, a ustoupil do vnitrozemí.Portugalci tedy opět bez boje vstupují do Mombasy.
Portugalská nadvláda v oblasti Indického oceánu však začíná pozvolna slábnout, a to nejen především kvůli nizozemské, britské a francouzské aktivitě v Indii a jihovýchodní Asii. V 17.století zaznamenává rozmach ománská říše a v roce 1698 Portugalci v Mombase kontrolují pouze samotnou pevnost, protože Ománci obsadili celou Mombasu. Následovalo 33 měsíční obléhání, při kterém byli všichni portugalští i svahilští obránci vyvražděni nebo zemřeli na mor. Ani po této katastrofě si Portugalci nedokázali přiznat, že jejich dny jsou sečteny, a Mombasa byla znovu okupována. Konec portugalské nadvlády přišel v roce 1729 po invazi arabské flotily.
Nový ománští vladci Mombasy pocházeli z rodu Mazrui a po získání města se odtrhli od ománské říše vyhlášením samostatnosti. Rod Busaidi, který vládl ománské říši, se s tím ovšem nehodlal smířit. Následovala léta bojů, do kterých zasahovaly i evropské mocnosti, především Anglie na straně oficiálního vládce ománské říše. S jejich pomocí došlo k vyhnání rodu Mazrui z Mombasy. V roce 1832 se sice ománský sultán přestěhoval do Muscatu na Zanzibaru, ale až do vyhlášení keňské nezávislosti v roce 1963 vlála nad pevností Fort Jesus červená vlajka. Britové si od sultána pronajali pevnost a část pobřeží. Ve své snaze potlačit obchod s otroky Britský východoafrický protektorát ustanovil Mombasu hlavním městem a vlastnictví ománského sultána bylo administrativně její součástí. Po vyhlášení nezávislosti Keni byly všechny sultánovy pobřežní državy připojeny k nové republice.
V průběhu protektorátních let potvrdili Britové Mombase její postavení nejdůležitějšího východoafrického přístavu stavbou železnice z Mombasy do Ugandy, která byla dokončena v roce 1901. Přesto její význam začal výrazně upadat především díky rozšíření letecké dopravy a také díky konkurenci přístavu Dar Es-Salaam v Tanzánii.


Staré město
Nejvhodnější doba pro procházky tímto nádherným kouskem města, ze kterého na vás přímo dýchá historie, je brzo ráno nebo v pozdním odpoledni, protože zde vládne čilý ruch. Bludiště úzkých uliček si zachovalo svoji ojedinělou atmosféru. Určitě si nenechte ujít také staré přístaviště arabských plachetnic, kde se dříve tyto lodě stavěly a opravovaly.
Budovy ve starém městě reprezentují kombinaci několika různých stylů a tradic. Najdete tu svahilskou architekturu, výrazně ovlivněnou indickými styly, což je důsledek nadvlády ománského sultána z rodu Busaidů v 19. století. Najdete tu i britskou koloniální architekturu s širokými stinnými verandami a okenicemi. Co však zůstalo původní, jsou nádherné, masivní, ozdobně vyřezávané dveře a dveřní rámy charakteristické pro svahilské domy v Lamu a na Zanzibaru. V současné době se začíná s ochranou zbývajících dveří, protože jejich údržba je velmi náročná. Rovněž překrásné balkóny a jejich podpěrné sloupy jsou řezbářskými uměleckými díly a také ozdobné mříže typické pro islámskou kulturu mají nádherné vzory.
Díky tomu, že byla Mombasa několikrát vypálena, nenajdete tu mnoho starších staveb, ale ty, které se dochovaly, stojí za shlédnutí. Jsou to především nejstarší mešita Mandhry z roku 1570 a mešita Basheikh. Velmi zajímavé jsou hrobky, které najdete na pobřeží severní části starého města. Pocházejí ještě z období před portugalskou nadvládou.


Pevnost Fort Jesus
Keňa - MombasaTato největší atrakce starého města je dominantou starého přístavu a celé Mombasy. Její stavba byla započata v roce 1593 Portugalci a mezi léty 1631 a 1875 změnila devětkrát „vlastníka“.V současné době funguje jako muzeum, které připomíná drsnou a krvavou historii města.
Pevnost navrhl italský architekt Joao Batista Cairato, který čerpal z tradice klasických evropských opevněných hradů. Do svého návrhu začlenil několik velmi důmyslných prvků jako např. hranatý půdorys hradeb, díky kterému bylo pro případné útočníky nemožné založit obléhací tábor u jedné zdi, protože by se stali snadnými terči vojáků bránících další hradby. Pevnost je označována jako vrcholné dílo Cairatovy kariéry a patří mezi nejlepší příklady portugalské vojenské architektury ze 16.století.
Mezi nejzajímavější části pevnosti patří Ománský dům (Omani House) v severozápadním rohu.Byl postaven koncem 18.století a měl různé funkce. Když se z pevnosti stalo na počátku 20.století vězení, sloužil jako dům velitele dozorců. Ovšem nejlepším místem v domě je jeho plochá střecha. Rozhodně si nenechte ujít nádherný pohled na Mombasu, který se vám z ní naskytne!
Část pevnosti obrácená směre k moři je pravděpodobně nejzajímavějším místem. Můžete si zde prohlédnout Palác Mazruiů, přijímací místnost a Uličku lukostřelců (ulička vedla až na pobřeží a umožňovala spojení s venkovní částí pevnosti, později byla zahrazena).
Muzeum vzniklo na místě původních kasáren pro posádku. Expozice většinou zahrnují keramiku, ale obdivovat můžete mnoho dalších předmětů, buď věnovaných ze soukromých sbírek nebo odkryté při archeologických průzkumech na pobřeží. Předměty odrážejí setkávání kultur, které ovlivnily vznik pobřežní kultury – Číňané, Indové, Portugalci a Peršané. Vystavovány jsou také nálezy z portugalské fregaty Santo António de Tanná, která se potopila při obléhání pevnosti v roce 1698.

Otevřeno je od 8.30 do 18.00. Vstupné činí cca 200 KSh (děti do 12 let cca 100 KSh).

Nádherný pohled na pevnost je také z arabských plachetnic dhow, které vás kolem ní provezou.


Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy