Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Turistické lokality
         Historicky zajímavé

        Ostrov Lamu
        Ostrovy v okolí Lamu
        Mombasa a okolí
        Kilifi a okolí
        Malindi
         Ruiny Gedi
        Kariandusi
        Thimlich Ohinga
        Hyrax Hill
        Olorgasailie
        Národní park Sibiloi
        Jumba la Mtwana
        Památky UNESCO

Keňa - Ruiny Gedi

Ruiny Gedi
Ve vzdálenosti asi 4 km od Watamu (severně od Mombasy) se nacházejí slavné ruiny Gedi, jedna z hlavních historických památek na celém pobřeží. Ruiny jsou velmi rozsáhlé a působivé, ale také z nich sálá něco tajuplného a znepokojujícího. Pokud vás zajímá archeologie a historie, jsou právě ruiny Gedi hlavní památkou, kterou si nesmíte nechat ujít.
Město bylo založeno ve 13. století a je zajímavé, že o něm není v portugalských či arabských kronikách z této doby ani zmínka. Svahilské město tedy zjevně zůstalo skryto i před Portugalci, kteří se nacházeli jen necelých 16 km v přátelském Malindi. Už tato skutečnost dává městu nádech jisté mystiky, který návštěva a prohlídka ruin ještě umocní. Blízkost pralesa Arabuko-Sokoke však podává jedno z vysvětlení, jak mohlo město zůstat ukryto.
Archeologické vykopávky, při kterých byly mimo jiné objeveny čínský porcelán Ming, skleněné nádoby a glazované hliněné nádoby z Persie, určily 13.století jako dobu založení osady. V 17. či 18.století bylo město z dodnes nevysvětlených důvodů opuštěno. Především kvůli hustému lesu nebyly zbytky města objeveny až do 20. let 20. století.
Přes 300 let opuštěné město je obklopené džunglí, která ho prorostla a vytvořila nádherná zákoutí, kde se zbytky budov ukrývají pod korunami baobabů a divoké africké vegetace. Opice laškují ve vrcholcích stromů, ještěrky se prohánějí po zemi a velcí, pestrobarevní motýli poletují mezi kameny. O místě se vypráví celá řada hrůzostrašných historek. I mnozí archeologové, kteří zde pracovali, se svěřili, že měli stále pocit, že je někdo pozoruje a sleduje.
Velmi zachovalé stavby, z nichž přímo sálá historie, nadchnou všechny milovníky archeologie, ale nejen je. Procházet se ruinami Gedi je skutečným zážitkem.

Keňa - ruiny GediStředověká svahilská osada je poměrně rozlehlá a obehnaná vnitřní a vnější zdí. V chýších z bláta tady žilo zřejmě přes 2500 obyvatel. Tato obydlí prostých lidí se samozřejmě nedochovala. Zato palác a Kamenné město přežily až do dnešních dnů. Kolem něj bylo také vybudováno v 16. století vnitřní opevnění. Zdá se, že již předtím bylo město na nějakou dobu opuštěno, ale lidé se sem znovu vrátili.
Budovy byly stavěné z kvádrů korálového vápence a hlíny. Některé mají ve svých omítkách vyryté obrázky. Velmi úchvatné jsou staré toalety, většinou 2-kabinkové.V jedné z nich byla toaleta tureckého typu, a v druhé mísa s vodou na opláchnutí. Další zajímavostí je obrovský počet studen, z nichž mnoho je neuvěřitelně hlubokých.
Nejvíce zajímavých vykopávek je soustředěno v těsné blízkosti vstupní brány. Mimo hradby je malé muzeum, kde jsou vystavovány některé nalezené předměty. Ostatní byly převezeny do pevnosti Fort Jesus v Mombase.

Palác dominuje městu především svým impozantním obloukovým vchodem. Po průchodu dveřmi dojdete na uvítací nádvoří a dále do přijímací haly. Zajímavé jsou především malé koupelničky a pokoj obklopující přijímací halu, které mají čtvercové výklenky pro lampy.
Velká mešita byla původně postavena v polovině 15.století, ale o století později byla přestavěna, pravděpodobně v důsledku zničení v době prvního opuštění Gedi. Mešita má typický východoafrický vzhled a minaret natočený směrem k Mekce.
Ze 14 domů, které byly v Gedi odkryty, stojí většina v blízkosti vstupní brány vedle paláce a Velké mešity. Pojmenovány jsou podle vzhledových rysů (Dům skrytého nádvoří) nebo předmětů v nich nalezených (Dům nůžek, Dům slonovinové skříňky atd.).
Po pravé straně před vstupem do areálu se nachází důležitý náhrobek s datem (Dated Tomb), který podává svědectví o stáří města. Arabské datum odpovídá roku 1399. Vedle vnitřní hradby je hrobka ve tvaru rýhovaného pilíře (Tomb of the Fluted Pillar), která je charakteristická designem sloupů nalezených po celém východoafrickém pobřeží.

Ruiny můžete navštívit denně od 7.00 do 18.00 a vstup činní cca 200 Ksh.Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy