Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Turistické lokality
         Přírodně zajímavé

        Národní park Hell’s Gate
        Národní park Aberdares
         Národní park Amboseli
        Národní park Chyulu Hills
        Rezervace Kakamega Forest
        Národní rezervace Lake Bogoria
        Národní park Lake Nakuru
        Národní rezervace Masai Mara
        Národní park Meru
        Národní park Mt Elgon
        Národní park Mt Kenya
        Národní park Nairobi
        Národní park Saiwa Swamp
        Národní rezervace Samburu, Buffalo Springs & Shaba
        Národní rezervace Shimba Hills
        Národní park Tsavo
        Mořské národní parky Watamu a Kisite-Mpunguti
        Rezervace Arabuko-Sokoke Forest
        Východoafrický příkop – Rift Valley
        Keňská jezera
        Parky Lake Turkana

Keňa - Národní park Amboseli

Národní park Amboseli
Keňa - KilimanjaroNárodní park Amboseli je druhým nejpopulárnějším keňským parkem po Masai Mara.Tento malý park vděčí za svoji popularitu úžasnému pohledu na horu Kilimandžáro, která se ve své výšce 5 985 m tyčí nad rozlehlými pláněmi. Před objevením hory západními civilizacemi (misionářem Johannesem Rebmannem v roce 1848) vyprávěly staré svahilské a arabské legendy o velké hoře ve vnitrozemí, na jejímž vrcholu žil strašný bůh, který trestal ty, kteří se odvážili přiblížit se k jeho obydlí ochromením jejich rukou a nohou. Tímto velmi poetickým způsobem si obyvatelé tropického pobřeží vysvětlovali jim neznámý jev – mráz.
Národní park byl zřízen v roce 1974 s celkovou rozlohou 392 km2 a je obklopen mnoha většími parky a rezervacemi, ve kterých žijí Masajové se svými stády dobytka. Je situován v provincii Rift Valley nedaleko tanzánských hranic severozápadně od Kilimanjara. Přes vysoké teploty leží v poměrně vysokých nadmořských výškách nad 1 180 metrů. Po většinu dne zůstávají vrcholky hor skryty v mracích, nejvhodnějším okamžikem pro zahlédnutí jejich zasněžených vrcholů je svítání.

Nekonečné pláně začínají na suchém dnu jezera Amboseli, který vítá turisty svým deprimujícím vzhledem. Jižněji a východněji se rozprostírají malá území bujné kvetoucí zeleně, v níž je ukryto několik málo chat. Dále na jih je palmový háj, který poskytuje zvířatům stín, vodu a útočiště. Po obou stranách lesa se rozprostírá bažinaté království a v západní části se tyčí jediná hora národního parku Observation Hill . Tato hora se dá snadno zdolat pěšky bez namáhavého lezení a navíc poskytuje velkolepý rozhled na celý park a okolí. Na jihu se prodraly na povrch vrstvy sopečných skal, které byly před stovkami let vytlačené Kilimanjarem a dávají krajině měsíční vzhled.

Teritorium Amboseli patří k zemím Masajů, legendárnímu kmenu kočovných válečníků a pastevců, kteří se živí směsí mléka a krve.Tento problém je stále živý, protože Masajové se nemohou smířit z vypovězením z této oblasti. Po dlouhá léta se vláda musela potýkat s jejich pytláctvím na území parku, jehož zásluhou zde například nežijí skoro žádní lvi. Představují totiž tradičního protivníka Masajů a boj s nimi je součástí masajských tradic.
Amboseli velmi trpí vzrůstajícím tlakem jak domorodců tak turistů. Rovinatá a řídce zalesněná krajina láká k off-road jízdám, ale bohužel tato činnost velmi silně narušuje místní prostředí a správa parku se ji pokouší zastavit. Domorodci zase naopak stále pasou svá stáda na pláních parku, ačkoli je to zakázáno. V poslední době se podařilo získat Masaje finančními prostředky, které jim plynou z cestovního ruchu. Turisté mohou navštěvovat masajské vesnice a seznamovat se se způsobem jejich života.

Fauna a flora
KeňaV křehkém ekosystému Amboseli žije ohromující množství různých druhů divoké zvěře včetně 50 druhů savců. Není pochyb, že králem parku je slon africký, který je zde opravdu hojně zastoupen a vyskytují se zde jedinci s obrovskými kly. Díky rovnému a nezarostlému terénu je velmi snadné je pozorovat a vyfotografovat si je. Amboselští sloni jsou považováni za největší v celé zemi. Park je také domovem početné populace pakoně žíhaného a Böhmovy zebry. Dalšími místními býložravci jsou Thomsonova a Grantova antilopa, buvol, prase bradavičnaté, nosorožec černý, žirafa masajská, impala, voduška jelenovitá a malá antilopa dik-dik. Občasný lesní porost obývají paviáni a kočkodani. Mezi velké masožravce patří hyena skvrnitá, kočka divoká, šakal a karakal. Leopardi a gepardi jsou poměrně vzácní, lví populace se velmi pomalu vzpamatovává z útoků Masajů.

V parku žijí také stovky druhů ptáků (400 druhů) včetně plameňáků, pelikánů, ibisů, hadilovů písařů, ledňáčků, pštrosů a supů.
Přečtěte si zajímavý článek o národním parku Amboseli

Sloní populace v Amboseli je v ohrožení
Na první pohled vše vypadá docela jasně. Zlí Masajové brání hodným slonům v pohybu a ženou tak celou situaci k ekologické katastrofě. Jenže ani v Africe není nic černobílého. Když byla v roce 1974 vymezena hranice národního parku Amboseli, souhlasili Masajové, že opustí společné území a přenechají ho pouze pro divoká zvířata, pokud jim vláda nahradí přirozené vodní zdroje umělým zavlažovacím systémem..... Pokračování zdeProvozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy