Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Turistické lokality
         Přírodně zajímavé

        Národní park Hell’s Gate
        Národní park Aberdares
        Národní park Amboseli
        Národní park Chyulu Hills
         Rezervace Kakamega Forest
        Národní rezervace Lake Bogoria
        Národní park Lake Nakuru
        Národní rezervace Masai Mara
        Národní park Meru
        Národní park Mt Elgon
        Národní park Mt Kenya
        Národní park Nairobi
        Národní park Saiwa Swamp
        Národní rezervace Samburu, Buffalo Springs & Shaba
        Národní rezervace Shimba Hills
        Národní park Tsavo
        Mořské národní parky Watamu a Kisite-Mpunguti
        Rezervace Arabuko-Sokoke Forest
        Východoafrický příkop – Rift Valley
        Keňská jezera
        Parky Lake Turkana

Keňa - Rezervace Kakamega Forest

Rezervace Kakamega Forest
Kakamega Forest v západní Keni je jedinečné území nedotčených tropických deštných pralesů přímo v srdci intenzivně obdělávané zemědělské krajiny. Je domovem nejrozmanitějších druhů zajímavých ptáků a zvířat. Kakamežský prales je skutečnou raritou a každý, kde se alespoň trochu zajímá o přírodu, by si ho neměl nechat ujít.
Zvláštnost pralesa spočívá v jeho původu a dalším vývoji. Původně byl totiž součástí širokého pásu tropického pralesa táhnoucího se přes celý africký kontinent. Postupem času se díky činnosti lidí pás postupně zmenšoval, až byl zcela odříznut od konžského deštného pralesa a vznikl jakýsi „ostrov“. Vědce zajímá především přežití a chování flory a fauny v tomto malém pozůstatku původního pralesa, především to, jak se příroda dokázala s touto situací vyrovnat. Faktem je , že zde žije přes 300 druhů ptáků, přes polovinu druhů keňských motýlů, řada primátů a mnoho dalších zajímavých zvířat. Některá z nich už nenajdete nikde jinde, protože zmizeli se zničením svého původního prostředí.

KeňaPrales je rozdělen na dvě hlavní části: jižní část Kakamežská lesní rezervace (Kakamega Forest Reserve) soustředěná okolo Isecheno a udržovaná lesní správou a Národní rezervace Kakamežský prales (Kakamega Forest National Reserve) v severní oblasti Buyangu, o kterou se stará Kenya Wildlife Service.
Severní část pralesa je tvořena spíše velmi hustým původním pralesem a obnovovaným lesem. V současné době je tu celkový zákaz provozování pastevectví, sběru dřeva a obdělávání půdy. Jižní sekce pociťuje značnou farmářskou aktivitu a tlak na prales je obrovský. Velmi běžné jsou ilegální těžba dřeva a spalování dřevěného uhlí. Existuje reálná hrozba, že se prales nepodaří zachránit a bude zcela zničen i se svými unikátními obyvateli. Místní lidé totiž potřebují stále více půdy, pastvin pro svůj dobytek a také dřevo, takže plocha pralesa se stále zmenšuje. Úkolem správců parku je tedy především kontrolovat, aby nedocházelo k další devastaci.
Nejnavštěvovanějším místem je Forest Rest House v jižní části parku. Odtud se můžete vydat pozorovat na pozorování zvířat. Rozhodně se vyplatí vzít si sebou průvodce, protože pohyb po pralese není pro nás obvyklou činností a spoustu zvířat nestačíte bez upozornění ani zpozorovat, natožpak identifikovat! Průvodci parkem jsou skuteční odborníci, kteří zodpovědí všechny vaše otázky a díky nim se s pralesem seznámíte opravdu podrobně.

Pouze v tomto pralese můžete pozorovat vzácný druh kočkodana Brazzova. Dalšími lesními primáty jsou opice červenoocasá, černá a bílá gueréza a mnoho dalších. V noci můžete zahlédnout velké kaloně (někteří mají rozpětí křídel skoro metr) požírající ovoce nebo létající veverky, ale hlavní atrakcí parku jsou ptáci. Zaznamenáno bylo více než 330 druhů. Nejlepší doba pro pozorování je v červnu, srpnu a říjnu, kdy přilétávají stěhovaví ptáci. Pravděpodobně uvidíte ošklivé, ale impozantní bílé a černé zoborožce, turako Rossova a úžasného turaka modrého. Divoké rostliny jsou nejkrásnější v říjnu, což je také nejvhodnější doba k zahlédnutí některého z rekordních 400 druhů motýlů.

Informace
Protože Kakamega Forest není národním parkem, neplatí se žádné vstupné. Platíte pouze služby průvodce, pokud si budete přát jeho doprovod. Tato službe není drahá a rozhodně se vyplatí. Organizace Kenya Indigenous Forest Conservation Program vydala výborného průvodce po rezervacích. K dostání je ve všech pobočkách Kenya Wildlife Service, nebo v jižní části v Rondo Retreat. Cena je asi 300-500 KSh.

Aktivity
Nejlepším způsobem seznámení s pralesem je pěší turistika. Stezky se paprskovitě rozbíhají do všech stran ze dvou hlavních ubytovacích zařízení na severu a na jihu. Stezky se liší podle délky od 1 do 7 km, nejdelší je Isiukhu Trail k nepříliš zajímavých vodopádům Isiukhu Falls na severu. Vřele doporučované jsou však kratší stezky na východ nebo západ slunce mířící na vyhlídky na horách Buyanga Hill na severu nebo Lirhanda Hill na jihu. Velmi zajímavé jsou také stezky podél řeky. Nejvhodnější doba pro pozorování ptáků a divoké zvěře je brzké ráno nebo pozdní odpoledne.

S dobrou baterkou a profesionálním průvodcem mohou být noční procházky fantastickým zážitkem. Všude kam se jen podíváte je temný prales plný tajuplných zvuků, při kterých tuhne krev v žilách, tiše šustí křídla obrovských kaloňů... Nenechte si ujít tuto unikátní příležitost!Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy