Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Turistické lokality
         Přírodně zajímavé

        Národní park Hell’s Gate
        Národní park Aberdares
        Národní park Amboseli
        Národní park Chyulu Hills
        Rezervace Kakamega Forest
        Národní rezervace Lake Bogoria
        Národní park Lake Nakuru
        Národní rezervace Masai Mara
        Národní park Meru
         Národní park Mt Elgon
        Národní park Mt Kenya
        Národní park Nairobi
        Národní park Saiwa Swamp
        Národní rezervace Samburu, Buffalo Springs & Shaba
        Národní rezervace Shimba Hills
        Národní park Tsavo
        Mořské národní parky Watamu a Kisite-Mpunguti
        Rezervace Arabuko-Sokoke Forest
        Východoafrický příkop – Rift Valley
        Keňská jezera
        Parky Lake Turkana

Keňa - Národní park Mt Elgon

Národní park Mt Elgon
KeňaNárodní park Mt Elgon o celkové rozloze 169 kilometrů čtverečních se rozkládá po obou stranách keňsko-ugandské hranice a nabízí podobné možnosti pro turistiku jako Mt Kenya.

Hora Mount Elgon je vyhaslá sopka a národní park se táhne kolem jejích vrcholů obklopujících kráter až k hranici. Nejvyšší vrchol je Wagagai (4321m) na vzdálenější straně kráteru v Ugandě. Nejvyšší vrchol na keňské straně je Koitoboss (4187 m). Dno kráteru se nachází v nadmořské výšce asi 3500 metrů a najdeme zde díky sopečné činnosti velké množství horkých pramenů.

Největší atrakcí parku jsou sloni, kteří jsou po celém světě známí pro svou zálibu ve vyhrabávání soli, jejíž největší ložiska se nacházejí právě v jeskyních na východních úbočích hory. Někteří sloni ryjí svými kly v útrobách jeskyň tak intenzivně, že to vypadá, jakoby jeskyně na své cestě za solí sami vytvářeli. Nenechte se však zmýlit, i když prý se stává, že slon uvízne a zahyne pod balvanem, který svámi kly uvolnil. Smutné je, že počet těchto tvorů klesá, především kvůli nájezdům pytláků z Ugandy.

Čtyři hlavní jeskyně jsou zpřístupněné turistům - Kitum, Chepnyalil, Mackingeny a Rongai.
Některé z nich sloužily po staletí jako obydlí kmenu Elkonů, kteří odtud byli vyhnáni až v období koloniální vlády.
Jeskyně Kitum je asi nejpravděpodobnější místo, kde můžete spatřit slony (obzvláště při rozbřesku), zatímco jeskyně Mackingeny se svými vodopády přepadávajícími přes její vchod ve vás zanechá největší dojem. Pokud budete chtít jeskyně prozkoumávat, nezapomeňte si vzít s sebou dobrou baterku.
Jeskyně Kitum se nedávno stala středem sporů, protože podle amerického novináře R. Prestona dva turisté po její návštěvě zemřeli na virus typu ebola. Desítky tisíc dalších návštěvníků si však od té doby bezpečně prohlédly jeskyni a ani americká vojenská jednotka pro infekční choroby tam neobjevila žádné stopy po jejím původu. Určitě si nenechte ujít vyhlídky Elephant Platform a Enderbess Bluff.

Velkou atrakcí je také horská fauna a flora, podobná té, kterou můžete spatřit na Mount Kenya. Deštné pralesy na úpatí hory se mění postupně ve vyšších nadmořských výškách od bambusových pralesů až na alpská vřesoviště s velkými lobelkami. Buvol, chocholatka, lesoň nebo pavián olivový jsou velmi běžná zvířata, která se dají poměrně snadno spatřit. Nižší patra lesa jsou životním prostředím pro různé druhy opic – především pro atraktivní guerézy, kočkodany a paviány, pro pestrobarevné papoušky, turaka Rossova a zoborožce. V okolí hory žije více než 240 druhů ptáků a nad vrcholky můžete pozorovat obrovské supy.
Na hoře Elgon může často celý den pršet. Období sucha přichází většinou mezi prosincem a únorem, takže ideální období pro návštěvu je od prosince do března, případně ještě v červnu a v červenci.Informace
Přístup do národního parku je povolen i bez automobilu, což umožňuje podnikat horské túry a výstupy nádhernou krajinou. Pro turisty stojí vstupné cca 10 USD za osobu na den a osoby projíždějící park ve vozidle zaplatí cca 15 USD. Pokud se chcete věnovat rybolovu v horských potocích plných pstruhů, můžete si zakoupit povolení na správě parku za cca 400 KSh.

Turistické trasy
Pro příznivce vysokohorské turistiky byly v tomto národním parku vybudovány turistické stezky. Jedna z nejoblíbenějších tras začíná v malé vesničce Kimilili ležící asi 36 km jižně od Kitale.

Další stezka Park Route nabízí také poměrně zajímavé možnosti a také dobře prošlapaná cesta z Chorlim Gate až nahoru na Koitoboss Peak. Při sestupu z vrcholu se vám naskytne více možností pro další pokračování. Můžete sestupovat k horkým pramenům Suam nebo se vydat směrem na východ po okraji kráteru a pokračovat po stezce Masara Route, která vede do malé vesničky Masara. A konečně můžete zamířit na jihozápad okolo okraje kráteru do Lower Elgon Tarn a vystoupat na vrchol hory Lower Elgon Peak (4301m).

Při zpáteční cestě můžete jít buď zpátky stejným způsobem nebo je možné pokračovat po Kimilili Route přes zřícenou chatu Austrian Hut a opuštěnou stanici Chepkitale Forest Station. Odtud dále sestupujete do Kapsakwany, kde najdete alespoň základní ubytovací zařízení a zastávku matatu.

Pozor na velké převýšení! Rovněž bude lépe. pokud se na cestu vydáte se zkušeným průvodcem.Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy