Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Turistické lokality
         Přírodně zajímavé

        Národní park Hell’s Gate
        Národní park Aberdares
        Národní park Amboseli
        Národní park Chyulu Hills
        Rezervace Kakamega Forest
        Národní rezervace Lake Bogoria
        Národní park Lake Nakuru
        Národní rezervace Masai Mara
        Národní park Meru
        Národní park Mt Elgon
        Národní park Mt Kenya
        Národní park Nairobi
        Národní park Saiwa Swamp
        Národní rezervace Samburu, Buffalo Springs & Shaba
        Národní rezervace Shimba Hills
         Národní park Tsavo
        Mořské národní parky Watamu a Kisite-Mpunguti
        Rezervace Arabuko-Sokoke Forest
        Východoafrický příkop – Rift Valley
        Keňská jezera
        Parky Lake Turkana

Keňa - Národní park Tsavo

Národní park Tsavo
Národní park Tsavo je se svoji rozlohou 22 000 km čtverečních největším národním parkem Keni a jedním z největších na světě. Je rozdělen na dvě části – Západní národní park Tsavo ( 9 000 km čtverečních) a Východní národní park Tsavo (11 747 km čtverečních).

Tsavo West, západně od silnice Nairobi- Mombasa, je asi nejdostupnější a můžete se zde pokochat některými překrásnými scenériemi. Asi nejhezčí je ke konci období dešťů, kdy se celá krajina zazelená. V ostatních měsících je Tsavo velmi prašný.
Tsavo East je tvořen nekonečnými zvlněnými pláněmi a křovinatou vegetací, což mu dodává jiné osobité kouzlo. Má větší rozlohu, ale část parku na severu od řeky Galana je pro turisty uzavřena.

Vstupné činí cca 23 USD na osobu za den, ale park je rozdělen na dvě části, takže budete muset zaplatit vstupné odděleně.

Národní park Tsavo West
KeňaV této části parku je asi nejvíce navštěvována tzv. „zkultivovaná část“, která je velmi dobře dostupná z Nairobi i z Mombasy a nabízí nádhernou a neobvyklou krajinu. Najdete zde totiž výrazně kopcovitou krajinu a z těchto kuželů sopečného původu se vám naskytne neopakovatelný pohled na savanu, která se rozprostírá kolem. Můžete pozorovat zebry, žirafy, lvy, slony, buvoly a mnoho dalších.

Jednou z hlavních atrakcí jsou také vodní plochy nedaleko chat Kilanguni a Ngulia. Obzvláště v období sucha, kdy je voda všude jinde vzácná, lákají stovky nejrůznějších druhů zvířat a ptáků. Určitě si nenechte ujít prameny Mzima Springs a okolní přírodní nádrže, které jsou oblíbenými lovišti krokodýlů a hrochů. U těchto nádrží byla také zřízena pod vodou pozorovací místnost, aby turisté mohli sledovat zblízka hroší aktivity, avšak tito mohutní tvorové se raději přesunuli ke vzdálenějšímu konci jezírka.
Prameny jsou hlavním zdrojem pitné vody pro Mombasu a dlouhá potrubí ji vedou až na pobřeží. Křišťálová čistota vody je způsobena tím, že na své cestě prochází lávovým pohořím, které funguje jako vynikající porézní filtr.

Nádherný výhled vám nabídne kráter Chaimu nebo Roaring Rocks. Pohled na sokoly a orly kroužící nad útesy z Roaring Rocks je naprosto fascinující. Ovšem cesta po lávovém podkladu nepatří k nejpříjemnějším.
Nedaleko dvou nejznámějších ubytovacích zařízeních Kilaguni a Ngulia se nacházejí také působivý lávový proud Shetani. Je to pozůstatek sopečné erupce, ke které došlo před pouhými 200 lety. Místní obyvatelé dodnes vyprávějí o hrozných následcích této události, kterou samozřejmě přičítají zlým duchům. Najdete tu i zajímavé jeskyně. Oba tyto přírodní jevy stojí za prozkoumání, do jeskyní se nevydávejte sami a bez spolehlivé baterky.

Další atrakcí parku je útulek pro nosorožce Ngulia u úpatí kopců Ngulia Hills nedaleko chaty Ngulia. Kolem roku 1960 žilo v oblasti Tsavo okolo 8000 kusů nosorožce černého, takže se jednalo o místo s jejich největším výskytem v celé Africe. V 70. letech se zásluhou pytláků snížil jejich počet o více než 90 % a v roce 1980 zde tak žilo pouhých 100 kusů těchto vzácných zvířat. Prášek z rohu těchto zvířat je bohužel považován v některých asijských zemích za účinné afrodiziakum, jehož cena na černém trhu dosahuje astronomických částek. Pytláci se díky tomu vybavili automatickými zbraněmi a vraždění ve velkém mohlo začít. Nosorožec černý se tak stal ohroženým tvorem a na území celé Keni žije v současné době asi jen 500 jedinců.
Metr vysoký elektrický plot v Ngulio ohraničuje 70 km čtverečních, které jsou relativně bezpečným domovem pro 50 nosorožců černých. Uvnitř útulku je možné se procházet.Národní park Tsavo East
Pro veřejnost je otevřena jižní třetina tohoto parku. Zvlněné pláně savany porostlé vzrostlými baobaby jsou domovem obrovských stád slonů. Bohužel i krásy tohoto parku a obzvláště zvířata lákají ziskuchtivé pytláky a populace nosorožců a slonů utrpěla nenahraditelné ztráty.

Bažina Kanderi Swamp, nedaleko od hlavní brány Voi Gate, je domovem stovek zvířat. Hlavní atrakcí parku je však přehrada Aruba Dam postavená přes řeku Voi River. Zde se setkáte s řadou divokých zvířat, aniž byste byli rušeni dalšími turisty, protože Tsavo East nepatří k příliš navštěvovaným.
Za vaši pozornost určitě stojí skála Mudanda Rock tyčící se nad přírodní nádrží, která v období sucha láká především slony. Nenechte si ujít ani největší lávový proud na světě Yatta Plateau a ani překrásné skalní útvary vytvořené vodopády Lugards Falls na řece Galana River. Tyto oblasti jsou rájem pro ornitology.

Do Národního parku Tsavo East byli přemístěny také antilopy hirola, jejichž jediná přežívající skupina se do té doby vyskytovala nedaleko keňsko-somálské hranice. Intenzivní pytláctví a ničení jejich původního životního prostředí zredukovalo jejich počet z odhadovaných 14 000 v roce 1976 na žalostných 350 jedinců v současnosti. Díky tomu jsou tyto antilopy jsou v parku Tsavo East neustále monitorovány.Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy