Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Turistické lokality
         Přírodně zajímavé

        Národní park Hell’s Gate
        Národní park Aberdares
        Národní park Amboseli
        Národní park Chyulu Hills
        Rezervace Kakamega Forest
        Národní rezervace Lake Bogoria
        Národní park Lake Nakuru
        Národní rezervace Masai Mara
        Národní park Meru
        Národní park Mt Elgon
        Národní park Mt Kenya
        Národní park Nairobi
        Národní park Saiwa Swamp
        Národní rezervace Samburu, Buffalo Springs & Shaba
        Národní rezervace Shimba Hills
        Národní park Tsavo
        Mořské národní parky Watamu a Kisite-Mpunguti
        Rezervace Arabuko-Sokoke Forest
        Východoafrický příkop – Rift Valley
         Keňská jezera
        Parky Lake Turkana

Keňa - Keňská jezera

Keňská jezera jsou zcela unikátní a návštěva alespoň jednoho z nich je při cestě do Keni naprostou nutností.


Jezero Naivasha
Naivasha je jedno ze sladkovodních jezer v údolích Velké příkopové propadliny a jeho ekologie je zcela odlišná od sodných jezer. Je domovem neuvěřitelného množství různých druhů ptáků. I toto jezero se potýká s mnoha ekologickými problémy. Nejzásadnějším problémem je výskyt obávaného vodního hyacintu, který způsobil velké škody na Viktoriině jezeře. Do jezera byl proto vysazen speciální druh brouka nosatce, aby reguloval stav vodních rostlin a začínají se objevovat první známky úspěchu.
Na počátku 90. let 19. století jezero téměř kompletně vyschlo, ale v průběhu následujících 20 let se hladina vody zvýšila o 15 m a zaplavila velkou oblast o rozloze 170 km čtverečních. V letech 1937- 1950 sloužilo toto jezero jako nairobské letiště.
Protože je Naivasha sladkovodní jezero, využívají ho místní lidé k zavlažování okolní krajiny, kde se pěstují převážně květiny, čerstvé ovoce a zelenina a hovězí dobytek pro domácí spotřebu a pro export. Na východním pobřeží se nachází dokonce vinohrad. Trh s květinami je hlavním odvětvím v oblasti Naivasha.


Jezero Baringo
KeňaJezero Baringo láká turisty především díky skvělým podmínkám pro pozorování zvířat.
Centrem, odkud můžete začít prozkoumávat celé jezero je vesnička Kampi ya Samaki. Jezero Baringo je stejně jako Naivasha sladkovodní a pokrývá asi 170 km čtverečních s maximální hloubkou 12 metrů. Bohužel sucho způsobilo, že hladina jezera výrazně poklesla. Půdní eroze je natolik v pokročilém stavu, že v období dešťů přinášejí sezónní říčky obrovské množství bahna a naplavenin. Voda v jezeře je tedy téměř vždy bahnitá.
Přesto zůstává jezero Baringo se svými ostrůvky, z nichž dva jsou obydlené, nádherným místem. Velmi populární činností jsou výlety na loďkách. Mnoho turistů je také přitahováno Ďáblovým ostrovem, o němž místní lidé říkají, že na něm straší.

Jezero Baringo je domovem mnoha různých druhů vodních zvířat a ptáků stejně jako krokodýlů a stád hrochů. S hrochy se tu rozhodně setkáte, takže buďte opatrní. Hroši sice nejsou agresivní zvířata, ale pokud se cítí v ohrožení nebo jsou obtěžováni, mohou na vás zaútočit. Místní krokodýli jsou poměrně malí a zatím zde nebyly zaznamenány žádné útoky na lidi.

Kromě krokodýlů a hrochů jsou další hlavní atrakcí této oblasti ptáci, protože jezero je nejkrásnějším místem pro pozorování ptáků v celé Keni. Tisíce turistů přijíždějí, aby zde provozovali tuto jedinečnou aktivitu. V Keni žije asi 1200 druhů a v oblasti Baringo jich můžete zahlédnout na 450. Procházka po březích jezera je skutečným koncertem orchestru složeného z obrovského množství ptačích hlasů.Viktoriino jezero
S celkovou rozlohou 70 000 km čtverečních je Viktoriino jezero hlavní geografickým rysem této části kontinentu. Na rozdíl od jezer dále na sever, Viktoriino jezero není součástí systému Velké příkopové propadliny. Je široké, poměrně mělké (jen 80 metrů hluboké) ve srovnání s jezerem Tanganyika, které je hluboké 1500 metrů.
Viktoriino jezero má své pobřeží ve třech různých zemích – Uganda, Tanzanie a Keňa. V současné době je stav lodního parku v katastrofálním stavu, a proto není turistům doporučováno využívat lodní dopravy. Hlavním problémem jezera je vodní hyacint, který se rychle rozrůstá a stíní svým hustým porostem jezero. Díky tomu, že na něj nedopadá světlo, jezero a jeho obyvatelé se doslova dusí. Rovněž brání lodní dopravě, což je velký problém. Mechanické odstraňování se nesetkává s úspěchem, takže se zkouší použití speciálního druhu brouka a další metody.
Dále se zde vyskytuje také nemoc bilharzióza a proto se v jezeře v žádném případě nekoupejte a ani se neprocházejte v husté trávě kolem břehu.

Bohužel došlo i k vyhubení mnoha druhů vzácných ryb zvaných cichlidy, kterých z původních asi 300 druhů v polovině minulého století zbylo pouhých 8 druhů. Viníkem je zřejmě okoun nilský, který sem byl nasazen jako ideální lovná ryba dosahující váhy až kolem 250 kg.


Sodná jezera
KeňaV mnoha údolích v Keni se vytvořila mělká jezera, z nichž některá nemají žádný odtok. Díky velkému odpařování je zdejší voda hodně koncentrovana a vysoká alkaličnost ze sopečných usazenin z ní dělá perfektní životní prostředí pro mikroskopické modrozelené řasy, které jsou potravou pro drobné korýše a hmyzí larvy. Ti jsou zase dále požíráni určitými druhy sodě odolných ryb.
Voda v těchto sodných jezerech v Keni (Bogoria, Nakuru, Elmenteita a Magadi) je často nepříjemná na dotyk díky své mýdlové konsistenci a také občas nepříjemně zapáchá. Avšak hojné řasy, hmyzí larvy, korýši a ryby dělají z toho místa hotový ráj pro nejrůznější druhy vodních ptáků, kteří se k jezerům slétávají po milionech.
Nejčastější mezi ptáky je menší plameňák růžový (Phoenicopterus minor), který se živí modro-zelenými řasami, a větší plameňák velký (Phoenicopterus ruber), který se naopak živí drobnými korýši a hmyzími larvami. Dále zde žijí různé druhy dalších vodních ptáků jako kachen, pelikánů, kormoránů a čápů.

Návštěvu některého z těchto jezer byste rozhodně měli zařadit do svého programu v Keni, protože pohled na růžové moře plameňáků je skutečným zážitkem.Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy