Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Turistické lokality
         Přírodně zajímavé

        Národní park Hell’s Gate
        Národní park Aberdares
        Národní park Amboseli
        Národní park Chyulu Hills
        Rezervace Kakamega Forest
        Národní rezervace Lake Bogoria
        Národní park Lake Nakuru
        Národní rezervace Masai Mara
        Národní park Meru
        Národní park Mt Elgon
        Národní park Mt Kenya
        Národní park Nairobi
        Národní park Saiwa Swamp
        Národní rezervace Samburu, Buffalo Springs & Shaba
        Národní rezervace Shimba Hills
        Národní park Tsavo
        Mořské národní parky Watamu a Kisite-Mpunguti
        Rezervace Arabuko-Sokoke Forest
        Východoafrický příkop – Rift Valley
        Keňská jezera
         Parky Lake Turkana

Keňa - Parky Lake Turkana

Parky Lake Turkana
V oblasti kolem jezera Turkana naleznete Národní park Sibiloi, Central Island a Národní park South Island. Rozkládají se v přírodě, která nemá na světě obdoby. Ne náhodou jsou parky zahrnuty v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Jezero Turkana je největší, nejjižněji položené a nejslanější ze všech jezer, která jsou součástí známého afrického Rift Valley, častěji nazývaného Velká příkopová propadlina. Jedná se o velký africký geologický zlom, který se jako obrovská jizva táhne se od severu k jihu přes východní část Afriky až k Střednímu východu. Podél této obrovské prolákliny je mnoho činných i nečinných sopek a tektonických jezer. Délka tohoto zlomu je 6 000 km. Je v průměru 45 – 50 km široké a právě v něm se nachází naprostá většina afrických jezer. V Rift Valley se nachází nejvyšší hora Afriky Kilimandžáro (Tanzánie) a hory Mt Kenya a Mt Elgon, které jsou také vulkanického původu. Dno údolí neustále klesá, i když jen o několik milimetrů ročně. Toto údolí se táhne od jezera Turkana na severu země až k jezeru Natron na jihu, při hranicích s Tanzánií.


Jezero Turkana představuje jednu z nejzajímavějších a nejkrásnějších keňských oblastí. Jezero je jednou z nejvíce odlehlých oblastí v zemi, avšak rozhodně stojí za návštěvu. Jedná se vlastně o vnitrozemské moře, největší pouštní jezero na světě (6,405 km čtverečních). Se svojí délkou 250 km je mnohem delší než celé keňské pobřeží. Jeho severní část zasahuje až do Etiopie. Díky jeho barvě se mu říká Nefritové jezero. Leží ve výšce 375 metrů nad mořem a teplota zde často dosahuje až 50 stupňů Celsia. V okolí jezera žije velké množství domorodých kmenů. Polokočovným životem zde žije kmen Turkana, který má své předky v Ugandě, dlouhá léta zde přebývá i nejmenší keňský kmen El Molo, který má asi 400 členů, a potkat zde můžete i příslušníky kmenů Rendille, Boran nebo Gabbra.
Jezero bylo objeveno roku 1888 maďarským objevitelem Countem Teleki a Ludwigem von Höhnel. Nejprve bylo pojmenováno Rudolfovo, na počest jejich patrona. Roku 1975 bylo jezero přejmenováno na Turkana.
Jezero má tři vulkanické ostrovy – severní, centrální a jižní.

V okolí jezera se rozkládá několik národních parků. Krásnými prehistorickými lesy se může pochlubit Národní park Sibiloi. Předpokládá se, že zde rostly před sedmi milióny let.
Navštívit můžete Národní park Central Island, který se nachází na jednom z ostrovů v jezeře nebo Národní park South Island, který je rovněž parkem ostrovním.
Východní a západní břehy jezera jsou přístupné pouze odděleně, protože jsou rozděleny rozlehlým údolím Suguta. Na obou březích jsou malá letiště.

Teplota vzduchu se zde pohybuje mezi 20 a 40 stupni Celsia, ale dosahuje i vyšších hodnot, zejména od října do ledna. Nejchladnějšími měsíci jsou červenec a srpen.

Velmi se zde daří především populaci krokodýlů, kteří zde dorůstají neuvěřitelných rozměrů a pozorovat je můžete zejména na odlehlém Centrálním ostrově. Národní parky obývá také početná populace hrochů a přes 150 druhů ptáků. Potkáte zde také paviány, divoké psy, hyeny, karakaly, leopardy, lvy, zebry, žirafy, antilopy dikdik a celou řadu dalších zvířat.

Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy