Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Praktické informace
         Místní doprava

        Taxi
         Bus
        Vlak
        Pronájem aut
        Pronájem kol
        Letiště
        Trajekty, lodě

Keňa - Bus

Autobusy jsou nejlevnější formou transportu. Běžné autobusy se od matatu neliší tolik dobou strávenou v tomto dopravním prostředku, ale spíše bezpečností. Jízdenky jsou asi o polovinu levnější než při cestování vlakem 2.třídy a je to také mnohem rychlejší. Místa si raději rezervujte, pokud chcete mít klid. Nesedejte si dozadu, protože keňské vozovky jsou v dezolátním stavu. Většina autobusů jezdí ve dne a dá se nastoupit kdekoliv na znamení a lístek si pak zakoupit ve voze.
Nejvíce komplexní síť a poměrně vysoké procento bezpečnosti má společnost Akamba Bus Service. Státní přepravce KBS Stagecoach vlastní poněkud starší autobusy, provozuje po Mombase a Nairobi a mezi velkými městy. Tyto autobusy jsou relativně pomalé, ale zato bezpečné a spolehlivé.
Některá keňská města mají autobusovou zastávku. Společnost Akamba má vždy vlastní nástupiště, které je označeno v mapách.
V Keni je také několik soukromých autodopravců, kteří zajišťují kyvadlovou dopravu mezi městy Nairobi a Mombasa, Nairobi a Kampala (Uganda), Nairobi a Dar es Salaam, Arusha a Moshi (Tanzánie). Tyto autobusy jsou mnohem pohodlnější (pouze pro 18 pasažérů), ale také většinou dražší než běžné linky.
Při cestování v autobusu nepřijímejte jídlo nebo pití od cizího člověka, protože byste mohli být omámeni a okradeni. Dbejte tedy rad, které jsou většinou vyvěšeny v autobusech společnosti Akamba.


Matatu
Matatu jsou nejběžnějším dopravním prostředkem v Keni. Matatu je křiklavě nabarvený minibus, většinou Nissan, jehož dalším důležitým znakem je 200 decibelový stereo systém. Zejména v Nairobi jsou „nepřeslechnutelné“. Tyto minibusy mají kapacitu asi 18 pasažérů, ale je naprosto běžné, obzvláště ve špičce, že s ním cestuje minimálně dvojnásobné množství lidí. Dalším typickým znakem matatu je příšerně rychlá a riskantní jízda jejich řidičů. Většina řidičů je pod velkým tlakem svých zaměstnavatelů, kteří chtějí maximalizovat svůj zisk za každou cenu. Jezdí velmi nezodpovědně a přetěžují svoje auta. Zprávy o nehodách či převrácení matatu, při kterých je mnoho lidí zraněno či zabito, se objevují každý den v tisku. Přesto velké množství turistů využívá služeb těchto dopravců, protože někdy není ani jiná množnost. Pokud však můžete preferujte raději jízdu autobusem nebo vlakem.
Jízdné je předem stanovené a nestává se, že turisté by museli zaplatit více peněz než ostatní cestující. Vystoupit a nastoupit do matatu můžete kdykoliv. Nevýhodou je, že musíte čekat, až se zaplní. Někdy dokonce řidič láká pasažery, kteří samozřejmě dávají přednost skoro zaplněným vozům, tím, že platí lidem, kteří v minibusu jenom sedí a vytvářejí iluzi, že „už se bude vyrážet“. Ačkoliv jsou tyto autobusy součástí keňské kultury, rozumný turista by se jízdy v nich měl vyvarovat.

Zde je několik typů pro jízdu tímto dopravním prostředkem, pokud máte dobrodružnou povahu a do matatu usednete.
Za žádných okolností se nenechte přemluvit k usednutí na sedadlo vedle řidiče – sedadlo smrti. Větší prostor pro nohy nemůže převážit nevýhody jisté smrti v případě čelní srážky.
Dvě první řady za řidičem také nejsou příliš bezpečné a zadní sedadlo je pro vyšší lidi hotovou mučírnou.
Sezení u okna je někdy příjemné, ale v matatu riskujete tvrdé rány do hlavy při projíždění drsnou krajinou nebo při skutálení se dolů z náspu silnice.
Dvě prostřední sedadla ve druhé řadě zezadu nabízejí bezpečnou ochrani v případě čelní srážky, převrácení, nebo jiného typu kaskadérských čísel.
Nikdy dobrovolně nenastupujte do matatu se jmény jako Smrt a Sláva (Death and Glory), Bílý blesk (White Lightning), Rychlost (Velocity) atd.
Vyhněte se nočnímu cestování kvůli nedostatečnému osvětlení těchto vozidel a mnoho řidičů tou dobou také bývá v podnapilém stavu.
Velmi často dochází k vzplanutí motoru přibližně 45 minut před vaším výstupem. Je to poměrně snadný způsob jak „zpříjemnit“ cestujícím cestu.
Cesta s četnými výmoly je dobrá cesta, protože zpomaluje vaši šílenou jízdu.
Jestliže místní vypadají nervózně, začněte se obávat, protože zřejmě máte problém.


Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy