Navigace - Keňa
Dovolená Keňa Recenze hotelů Keňa
Last minute Keňa Hotely a ubytování Keňa
Víza Keňa Fotogalerie Keňa
Mapy a průvodce Keňa Informace Keňa

       Zeměpisné informace

      Obecné geografické informace
       Podnebí
      Přírodní podmínky

Keňa - Podnebí

Hlavní faktory, které ovlivňují klima země, jsou zeměpisná poloha, charakter převládajících větrů, vzdálenost od moře nebo jiné větší vodní plochy a topografie.
Rovník rozděluje Keňu na dvě téměř stejně velké části. Země se rozprostírá mezi rovnoběžkami 6° s.š. až 5° j.š. a poledníky 34° v.d. až 42° v.d.. Nadmořská výška je zde od 0 do 5 000 metrů nad mořem. Obecně je Kena suchou zemí, protože okolo 75% území je považováno za pouště či polopouště a pouhých 20% země je vhodné k zemědělské činnosti.
Rozdíly na různých místech země jsou poměrně velké a proto je možné rozdělit Keňu na oblasti s určitým typem podnebí.


Oblasti podle podnebí
Pobřeží
Neexistují zde období sucha. Období dešťů přichází v květnu a říjnu. Teploty a vlhkost vzduchu jsou velmi vysoké (rovníkové klima).
Keňská vrchovina
Je zde mnohem chladněji, období dešťů závisí především na rozmanitosti terénu a převažujících větrech. Tato oblast má asi nejpříhodnější klima v celé Keni – denní teploty jsou chladnější a příjemnější, zatímco noci jsou velmi chladné. (tropické klima).
Oblast Viktoriina jezera
Podnebí ovlivňuje přítomnost rozsáhlé vodní plochy. Prší zde téměř po celý rok, i když deště jsou mnohem slabší než v ostatních oblastech tropického pásma. Denní teploty jsou vysoké a noční teploty naopak nižší (rovníkové klima).
Severozápadní region
Představuje oblast s nízkými teplotami, především proto že se zdenalézá pohoří táhnoucí se z Ugandy.
Oblasti Narok a jižní Taita
Díky pohoří Central Highlands, které se táhne z Tanzánie jsou v této oblasti nižší a tedy i příjemnější teploty než ve Východní Keni.
Východní Keňa
Oblast s velmi vysokými teplotami má průměrné množství srážek méně než 500 mm za rok. Počasí je většinou jasné.
Severní Keňa
Převažuje pouštní klima, průměrné množství srážek činí cca 250 mm. Jsou zde velmi vysoké teploty. Obloha je jasná a viditelnost je snížena pouze za písečných bouří, které jsou zde poměrně časté.

Obecně se dá říci, že klima je teplé a vlhké na pobřeží, teplé a chladnější v centrálních náhorních plošinách a teplé a suché na severu a východě.

Proudění větrů
Od listopadu do března převládají v západní Keni suché větry vanoucí ze Sahary a ve východní Keni převládají severovýchodní pasáty vanoucí z Arabské pouště. V květnu až srpnu se mění směr větrů, které touto dobou přicházejí od Indického oceánu (jihovýchodní pasáty) a jsou hlavním zdrojem srážek.

Období dešťů
V celé zemi jsou deště sezónní záležitostí, ačkoliv existují určitá pravidla, jsou deště v každé oblasti.
V pobřežních oblastech spadne okolo 1 000 mm srážek ročně, nejvíce v květnu a červenci, což způsobuje jihovýchodní monzun.
Další velmi deštivou oblastí je jezero Victoria a okolí, zejména začnou-li vát západní větry z Atlantického oceánu a Konga. Zde deště trvají přibližně od března do listopadu.
Náhorní plošiny, které jsou ještě ovlivňovány jezerem, obdrží nejvíce dešťových srážek v březnu – květnu a červenci – říjnu.
V centrálních vysočinách se dešti nevyhnete v březnu – květnu a říjnu – prosinci.
Zbytek země se řadí mezi pouště a polopouště, kde spadne méně než 500 m srážek ročně. V těchto oblastech spadne nejvíce srážek většinou v dubnu a květnu nebo říjnu a listopadu.
V Keni pravidelně přicházejí dvě období dešťů. Nejsilnější a nejdelší deště vás potkají v dubnu a květnu, kratší a slabší v říjnu a listopadu.
Kromě pobřežních oblastí a jezera Viktoria je pro srážky nejvíce rozhodující nadmořská výška. Oblasti položené výše než 1 500 metrů nad mořem jsou i místy a vyššími srážkami (až 2 000 mm ročně).


Provozovatel:

cestování dovolená exotická dovolená

Už jste viděli bambusové podlahy? Rovnou 6 druhů je položeno u nás na prodejně v Českých Budějovicích. Dřevěné podlahy jsou kvalitní, ekologické, odolné, lety oveřené a samozřejmě cenově příznivé. Nabízíme i s pokládkou.
Jedním z našich nejžhavějších produktů jsou tapety na zeď. Nabízíme množství druhů, všech barev a kolekcí. K dostání je i lepidlo na tapety.
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy